Stanovisko ZO VOS CATRIN k navrženému dělení užívání majetku Univerzity Palackého v Olomouci mezi součásti CATRIN a PřF
Vážený pane rektore, vážené senátorky, vážení senátoři,
s velkým znepokojením již řadu měsíců sledujeme dění, které souvisí s očekávaným rozhodnutím o vypořádání majetku otázek mezi CATRIN a PřF UP a vede i k definitivnímu ukončení nejistoty stovek zaměstnanců UP. Stejně jako v minulosti někteří zaměstnanci PřF, zjevně pomocí lží a dezinformací manipulují akademickou obec, aby jejím prostřednictvím vytvořili silný nátlak zastrašující vedení naší univerzity, což v minulosti vyústilo až v rezignaci rektora Jaroslava Millera a patovou situaci, v níž se univerzita nachází dodnes. Takové jednání včetně výzev k „akademické neposlušnosti, akademickému odporu“ a dokonce i k manipulativnímu zneužívání studentů k demonstracím zásadně odmítáme, neboť toto velmi výrazně poškozuje celou univerzitu, její zaměstnance i samotné studenty. Opakovaně vyzýváme k respektování usnesení Ústavního soudu, který jednoznačně a jednou provždy definitivně potvrdil plnou legitimitu rozhodování nejvyššího samosprávného orgánu UP, tedy Akademického senátu UP, a rektora UP.
Vyzýváme proto k učinění všech kroků nezbytných pro to, aby byly všem zaměstnancům zajištěny pracovní podmínky a aby nedocházelo k dalšímu snižování reputace UP a poškozování jejího postavení mezi vysokými školami v České republice i zahraničí, což lze bohužel již reálně dokladovat propadem v mezinárodních hodnoticích žebříčcích. Nechceme nadále přihlížet tomu, jak účelově udržovaný spor, vyvolaný několika jedinci, potápí naši univerzitu a bere jí, jejím zaměstnancům i jejím studentům slibnou budoucnost.
Na oficiální vypořádání rozdělení užívání majetku čekají (nejen) zaměstnanci CATRIN velmi dlouho, o čemž svědčí i dva roky trvající aktivní stávková pohotovost. Ve snaze ukončit spory a umožnit celé univerzitě zaměřit se na další důležité otázky pro její rozvoj zaměstnanci CATRIN nikdy jednání neblokovali, a naopak učinili celou řadu významných ústupků, jejichž dopady sami negativně pocítí. Zaměstnanci CATRIN se také nadále zodpovědně podílejí na výuce realizované na PřF (jsou rozvrhování i pro nový akademický rok), a to i přesto, že nemohou, kvůli nedávnému opatřením děkana PřF, fungovat jako školitelé doktorských prací studentů na PřF, což bude mít negativní dopad i na samotné studenty, a je jim vytrvale odpírán statut akademického pracovníka a s ním související práva a svobody.
Je potřeba zdůraznit, že ani návrh předložený akademickému senátu UP bohužel neřeší řadu problémů, které vznikly v důsledku jednání vedení PřF. Současně tento návrh ani neodpovídá požadavkům a potřebám zaměstnanců CATRIN a například skupina prof. Bocáka stále nemá přístup k laboratořím a přístrojům. Návrh také vůbec neřeší přístup zaměstnanců z CATRIN k vědecké infrastruktuře, která byla dlouhodobě umístěna v jiných budovách, nebo byla v průběhu organizační změny jednostranným rozhodnutím přesunuta pod PřF. Jedná se přitom o majetek v hodnotě desítek milionů Kč, který byl pořízen z projektů, jejichž řešitelé působí v CATRIN. V některých případech se dokonce jedná o klíčové techniky naprosto nepostradatelné pro řešení daných grantových projektů, avšak zaměstnancům CATRIN k nim byl zablokován přístup (o konkrétních případech je informována paní kvestorka). Věříme, že tyto partikulární případy bude vedení UP nadále řešit.
Nicméně navržené opatření fakticky alespoň zakonzervuje současný stav, a především umožní všem zaměstnancům využívat prostory a přístroje umístěné v areálu Holice stejně jako před organizační změnou, přičemž tento stav trvá již déle než rok a za tu dobu se prokázal jako funkční pro obě strany. Navíc opatření fakticky odráží „nepodkročitelné požadavky“, které v minulosti definoval AS PřF, které jsme mnohokrát označili za krajně nevýhodné pro zaměstnance CATRIN. Nicméně jsme v rámci dlouhodobé snahy o stabilizaci situace na UP ochotni navržené opatření akceptovat jako krajní kompromisní řešení, kdy žádná z dotčených součástí UP nebude zásadně omezena ve své činnosti.
Naopak v této souvislosti považujeme veřejná vyjádření několika zástupců PřF o tom, že vznik CATRIN finančně poškodí fakultu, za naprosto absurdní. Přírodovědecká fakulta patří k nejbohatším fakultám na UP. PřF hospodaří v posledních letech pravidelně s přebytky cca 100 milionů korun (plus aktuálně disponuje cca 330 mil. ve fondech). Chceme zdůraznit, že tato komfortní finanční situace na PřF vznikla i s výrazným přispěním minulých vědeckých výkonům zaměstnanců CATRIN, obrovským kompenzacím včetně ponechání cca 50 mil. Kč na PřF z fondů, které vytvořili dominantně zaměstnanci CATRIN.
Naopak CATRIN, ale i některé další součásti UP balancují na hraně možného. Stejně tak je nutné zdůraznit, že navržené řešení je nejen konzervací dlouhodobě fungujícího stavu, ale navíc zaručuje zaměstnancům z PřF významně výhodnější podmínky, než měli v minulosti (garance až 50% přístrojového času). Zde také připomínáme, že návrh pana rektora z naprosté většiny vychází ze vzájemných dohod dotčených pracovišť a konkrétních zaměstnanců obou součástí, kteří toto řešení vnímají jako funkční a zajišťující adekvátní pracovní podmínky. Je tedy zcela absurdní, když vedoucí orgány i odborová organizace PřF mluví o „zásadním ohrožení pro fungování fakulty“ v situaci, kdy návrh rektora podmínky pro zaměstnance z PřF oproti současnému stavu fakticky výrazně zlepšuje a současně vychází z jejich vlastních požadavků a potřeb. Taková tvrzení pak nelze hodnotit jinak než jako ryze účelová se zjevným cílem udržovat na UP „nestabilní a konfliktní stav“, který je využíván v politickém boji vedení PřF s vedením UP a k zesilování mocenské a finanční pozice PřF na úkor všech ostatních součástí UP. Toto se již například v letošním roce projevilo na zablokování procesu schválení rozpočtu UP. Prodlužování neutěšené situace bude mít za následek jedině další prohlubování krize na UP. I proto považujeme za důležité co nejdříve proces dělení a užívání majetku dokončit, aby se UP mohla dále zdravě rozvíjet a její zaměstnanci měli prostor pro naplňování jejich tvůrčí a pedagogické činnosti.
V Olomouci, dne 22. 8. 2022
Jménem výboru ZO VOS CATRIN,
Mgr. Jakub Navařík, Ph.D.,
Předseda