Stanovisko ZO VOS CATRIN k navrženému opatření rektora
Komu:
Prof. MUDr. Martin Procházka, Ph.D., rektor Univerzity Palackého v Olomouci
Akademický senát Univerzity Palackého v Olomouci
Na vědomí:
Předseda Vysokoškolského odborového svazu Petr Baierl
Vážený pane rektore, vážené senátorky, vážení senátoři,
s velkým znepokojením sledujeme dění posledních dní, které souvisí s očekávaným rozhodnutím o vyřešení majetkových otázek mezi CATRIN a PřF UP. Stejně jako v minulosti někteří zaměstnanci PřF, zjevně pomocí lží a dezinformací manipulují akademickou obec, aby jejím prostřednictvím vytvořili silný nátlak zastrašující vedení naší univerzity, což v minulosti vyústilo až v rezignaci rektora Jaroslava Millera a vznikem patové situace, v níž se univerzita nachází dodnes. Takové jednání včetně výzev k „akademické neposlušnosti a akademickému odporu“ zásadně odmítáme, neboť velmi výrazně poškozuje celou univerzitu, její zaměstnance i studenty. Vyzýváme k respektování usnesení Ústavního soudu, který jednoznačně a jednou provždy definitivně potvrdil plnou legitimitu rozhodování nejvyššího samosprávného orgánu UP, případně jejího rektora. Vyzýváme k učinění všech kroků nezbytných pro to, aby byly všem zaměstnancům zajištěny pracovní podmínky a aby nedocházelo k dalšímu snižování reputace UP a k poškozování jejího postavení mezi vysokými školami v České republice i zahraničí. Nechceme přihlížet tomu, jak spor vyvolaný několika jedinci potápí naši univerzitu a bere jí její slibnou budoucnost.
Na oficiální vypořádání rozdělení užívání majetku čekají (nejen) zaměstnanci CATRIN velmi dlouho, o čemž svědčí i téměř dva roky trvající aktivní stávková pohotovost. Ve snaze ukončit spory a umožnit celé univerzitě zaměřit se na další důležité otázky pro její rozvoj CATRIN nikdy jednání neblokovala a učinila celou řadu ústupků, jejichž dopady pocítí její zaměstnanci. Zaměstnanci CATRIN se také zodpovědně podílejí na výuce realizované na PřF, a to i přesto, že je jim vytrvale odpírán statut akademického pracovníka. Je potřeba zdůraznit, že ani návrh předložený akademickému senátu UP bohužel neřeší řadu problémů, které vznikly v důsledku jednání vedení PřF. Současně tento návrh ani neodpovídá požadavkům a potřebám zaměstnanců CATRIN a například skupina prof. Bocáka stále nemá přístup k laboratořím a přístrojům. Navržené opatření fakticky jen zakonzervuje současný stav a umožní všem zaměstnancům využívat prostory a přístroje stejně jako před organizační změnou, přičemž tento stav trvá již déle než rok a za tu dobu se prokázal jako funkční pro obě strany. Ačkoliv opatření fakticky odráží „nepodkročitelné požadavky“, které v minulosti definoval AS PřF, jsme schopni jej akceptovat jako krajní kompromisní řešení, kdy žádná z dotčených součástí UP nebude nijak omezena.
Za naprosto absurdní považujeme veřejná vyjádření několika zástupců PřF o tom, že vznik CATRIN finančně poškodí fakultu. Ta patří k nejbohatším na UP a i díky minulým výkonům vědců z CATRIN a systému dělení RVO hospodaří PřF v posledních letech s přebytky cca 100 milionů korun (plus aktuálně disponuje cca 330 mil. ve fondech). Naopak CATRIN balancuje na hraně možného.
Misí CATRIN je přispět k rozvoji vědy v mezinárodním kontextu a podpořit vědecký rozvoj na UP. Tento cíl však nemůže být naplněn bez zajištění odpovídajících pracovních podmínek. Nelze očekávat excelentní výkon od pracoviště, které nemá dlouhodobě upraveny ani základní podmínky pro práci. Na druhé straně odmítáme strašení ze strany PřF. Slibovaný „Armagedon“, jenž měl nastat vznikem CATRIN, nenastal. Za krátkou dobu své existence má CATRIN na svém kontě nesporné úspěchy
Šíření poplašných zpráv ze strany některých jednotlivých odpůrců CATRIN považujeme za účelovou snahu zabránit klíčovému rozhodnutí a udržovat naši univerzitu v umělém konfliktu. Jejich postup však nemůže vést k ničemu jinému než k dalšímu vyhrocení situace, poškození dobrého jména UP a poklesu vědeckého výkonu, jenž se může již v dohledné době projevit na financování všech součástí UP bez rozdílu.
I přes své nevýhody dokáže navržené opatření uzavřít tuto nešťastnou kapitolu dějin UP, přestat se ohlížet za minulostí a spory a jít dál. Navzdory všem výhradám k navrženému opatření jsme schopni je, v zájmu vyřešení neutěšeného stavu na UP, akceptovat jako krajní kompromisní řešení, které zajišťuje fungování obou dotčených součástí.
V Olomouci, dne 14.6.2022
Jménem výboru ZO VOS CATRIN,
Mgr. Jakub Navařík, Ph.D.,
Předseda